Można powiedzieć, że kryzys to proces oczyszczania tego, co wymaga naprawy. Proces czasem bolesny, ale zawsze uzdrawiający. ​

wpis w: WYWIADY | 13

Można powiedzieć, że kryzys to proces oczyszczania tego, co wymaga naprawy. Proces czasem bolesny, ale zawsze uzdrawiający.

Moim dzisiejszym gościem jest Beata Pawlikowska – dziennikarka, fotografka, autorka wielu książek o tematyce podróżniczo-psychologicznej. Inspiratorka życia codziennego.

Kryzys Beata Pawlikowska

Beato, można o Tobie powiedzieć wiele: „podróżniczka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek”, ale przede wszystkim Ty inspirujesz i motywujesz innych do świadomego, pięknego życia. Jak rozpoczyna się Twoja droga samorozwoju?

Zaczyna się podobnie jak w przypadku wielu innych osób – od dojmującego uczucia niespełnienia, braku szczęścia, niedopasowania, zagubienia. Nic wtedy nie wiedziałam oprócz tego, że tak jak jest, jest źle. Nie wiedziałam nawet, że może być lepiej. Wydawało mi się, że ludzie, którzy wyglądają na szczęśliwych to tacy, którzy mają w życiu więcej szczęścia, że ktoś im dał to, co było im potrzebne. Wtedy więc wydawało mi się, że jeżeli ja znajdę taką osobę (nauczyciela, przewodnika), to też moje życie się odmieni. W szkole średniej odkryłam, że dorośli wcale nie są szczęśliwi, więc nie mogą nauczyć mnie szczęścia. Wtedy postanowiłam, że nigdy nie będę taka jak oni oraz że znajdę sposób, żeby być szczęśliwym człowiekiem. 

Czym dla Ciebie i Twojego doświadczenia jest kryzys?

Kryzys to sytuacja podobna do stanu zapalnego w organizmie. Stan zapalny jest sygnałem ostrzegawczym i jednocześnie pierwszą linią pomocy uruchamianą przez układ odpornościowy w odpowiedzi na zagrożenie mechaniczne albo drobnoustrojami. Kryzys – rozumiany jako sytuacja życiowa postrzegana jako kryzys – to znak, że zabłądziłam, zeszłam z właściwej drogi, zapomniałam o czymś ważnym albo popełniłam błąd w myśleniu. To informacja, żeby się zatrzymać i zastanowić nie tylko nad tym jakie moje wcześniejsze działania były źródłem obecnej sytuacji, ale raczej jakie moje wewnętrzne przekonania, intencje, wzorce doprowadziły do podjęcia tych działań. Czyli kryzys to wskazówka, że coś w moim sposobie myślenia wymaga naprawy. Dodam od razu, że podświadomość zarządza  95% naszych emocji, decyzji, działań, myśli, więc tam trzeba szukać trwałego, skutecznego rozwiązania. Można powiedzieć, że kryzys to proces oczyszczania tego, co wymaga naprawy. Proces czasem bolesny, ale zawsze uzdrawiający. 

 

Czy i jaką rolę odgrywa w Twoim życiu duchowość?

Jesteśmy istotami materialnymi zasilanymi przez tajemniczy, cudowny pierwiastek duchowy. Dzięki niemu trwa życie, działają komórki i wewnętrzne układy. Duchowość jest dla mnie integralną częścią rzeczywistości. Myślę, że bardzo ważne jest to, żeby codziennie znaleźć czas zarówno dla spraw materialnych, jak i duchowych, najlepiej w równym stopniu, żeby zachować równowagę pomiędzy materią a duszą. 

W wieku osiemnastu lat napisałaś swoją pierwszą książkę ,przez życie wyszło ich kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset, a niedawno wydałaś autobiografię pt. „Życie jest wolnością” . Co chcesz przez nią powiedzieć światu dzisiaj?

Wszystko jest możliwe. Życie jest zbiorem nieskończonych możliwości, a ja jestem tutaj po to, żeby z nich korzystać. 

Właśnie, skoro mowa o współczesności – jak radzisz sobie z obecną sytuacją na świecie?

Wierzę sercem w to, że życie dobrze mnie prowadzi, znajduję więc w obecnej sytuacji wiele dobrych stron. To prawda, nie mogę podróżować, ale dzięki temu, że miliony turystów zostały zatrzymane w domach, przyroda na całym świecie wreszcie może odetchnąć, odpocząć, zregenerować siły. Wyobrażam sobie jak szczęśliwe są lwy na sawannie w Afryce, kiedy nikt ich nie ściga samochodami pełnymi głośnych turystów z Europy, jak oddychają baobaby powietrzem bez spalin, z jaką radością różowe delfiny pływają w rzekach Wietnamu, kiedy po ich terytorium przestały kursować setki turystycznych łodzi. Myślę, że świat natury potrzebował wytchnienia od ludzi, którzy codziennie zadeptywali bezrefleksyjnie jego ścieżki.

Jesteś inspiracją dla wielu ludzi. Tysiące, a nawet setki tysięcy osób słucha, co mówisz i piszesz. Jak zasypia się z taką świadomością?

Z radością i spokojem. Mówię i piszę tylko o tym, w co głęboko wierzę, opisuję moje odkrycia, staram się dzielić moimi doświadczeniami, dobrem i miłością, jakie w sobie czuję. Dostaję od nich dużo dobrych życzeń i miłości. To wspaniałe uczucie.

Kto lub co jest Twoją motywacją do pięknego życia i dlaczego?

Kryzys Beata Pawlikowska

Życie jest motywacją do życia. Świadomość tego, że codziennie rano budzę się ze snu, otwieram oczy i mam przed sobą nowy dzień, w którym wszystko może się zdarzyć. Jestem głęboko wdzięczna za to, że mam możliwość doświadczania życia, że jestem tu na Ziemi, jestem dorosła, wolna, mogę podejmować decyzje, mogę się rozwijać, szukać nowych odpowiedzi. Zawsze chciałam być szczęśliwym dorosłym i teraz nim jestem. 

 

Beato, dziękuję za Twoją mądrość, dobroć a także skromność. Was drodzy czytelnicy zapraszam do podzielenia się refleksją na temat wolności. Czym jest we współczesności i jak jej strzec? 

Dla trzech pierwszych komentujących Beata przygotowała prezenty: audiobook “Życie jest wolnością”, Praktyczny kurs języka francuskiego, “Blondynka w Urugwaju”.

 

Zapraszamy do dzielenia się myślami.

+12

13 Responses

 1. Anna Pedzieszczak Owczarczyk

  Bardzo dziękuję! Z ciekawością czekałam na wywiad z Panią Beatą. Równowaga między materią i duszą, poszukiwanie wewnętrzych odpowiedzi, spójność przekazu z tym, co czujemy w środku, dzielenie się osobistym doświadczeniem, zauważanie możliwości, odwaga, ciekawość świata i poznawanie go bez granic, szerokie spojrzenie na dzisiejszą sytuację z pandemią – to wszystko bardzo mi się podoba w Pani podejściu do życia!

  Patrycja, bardzo dziękuję za ten wywiad! To cudownie, że mogłam go przeczytać na łamach Kultury Umysłu!

  +4
  • Kultura Umysłu

   Aniu, bardzo nam miło, że jesteś tutaj z Nami i “zabierasz głos” w ważnych sprawach społecznym. Z przyjemnością informujemy, że audiobook “Życie jest wolnością” wędruje w Twoje ręcę – szczegóły wyślemy e-mailem. Dziękujemy za Twoją obecność i… mamy nadzieję, że pozostajemy w kontakcie. ♡

   +2
 2. Szczepan

  Wolność w materialnym świecie jest niemożliwa. Pojawiliśmy się tutaj w ciele, ono samo w sobie ma ograniczenia. Pojawiliśmy się w określonym systemie, społeczeństwie, kulturze, to wszystko narzuca na nas swoje ograniczenia.. Dalej idąc w zależności od naszego pułapu świadomości jesteśmy uwikłani w mniej lub bardziej niespokojny umysł, który rozciąga się wokół nas niczym labirynt. Dopiero kiedy wychodzimy z tego labiryntu i potrafimy spojrzeć na umysł z zewnątrz jesteśmy wolni. Wychodząc poza dualizm wchodzimy w ponadczasowy wymiar, który pozostaje kiedy wszystko inne odchodzi. Wychodząc poza umysł docieramy do siebie do swojej fundamentalnej pozycji. Tutaj dopiero może zaistnieć czysta, permanentną wolność, tzw. miłość, błogość..

  +4
  • Kultura Umysłu

   Szczepanie – według kolejki do Ciebie wędruje Praktyczny kurs języka francuskiego – mam nadzieję, że się przyda? 🙂
   Tyle mądrości jest w Twojej wypowiedzi, że ciężko polemizować… 🙂 Oczekuj wiadomości już niebawem.

   +1
  • Kultura Umysłu

   Droga Edyto – nie ma przypadków. Do Twoich rąk powędruje ostatni prezent od Beaty, mianowicie: “Blondynka w Urugwaju”. Może to najlepszy czas, by zrobić sobie urlop i wirtualnie wyjechać? 🙂
   Szczegóły prześlemy e-mailem.

   Pozostań z Nami.

   +1
 3. Wioletta

  Dziękuję bardzo za ten wywiad. Książki Pani Beatki są inspirujące, uczą, pomagają w zauważeniu sensu życia. Nasze życie samo w sobie jest wolnością i dzięki Pani Beatce już nie biegam za wiatrem.

  +3
  • Kultura Umysłu

   Wioletto, inspiracja jest wszędzie a zmiany są elementem naszego życia, które jest wolnością. Do następnego razu. 🙂

   +1
 4. Ola

  Pani Beatko, jest pani niezwykle inspirującą kobietą. Dobroć i spokój które od pani emanują są budujące i dają nadzieje na to ze świat może być lepszy, bo tacy ludzie na prawdę istnieją!

  +3
  • Kultura Umysłu

   Olu, podobne przyciąga podobne. Witamy w klubie wrażliwych serc. ♡

   +1
 5. Grażyna

  Pani Beato! Jest Pani cudownym człowiekiem. Piękno, dobroć emanuje z Pani wspaniałych książek. Jestem pod wrażeniem ich treści. Dziękuję . Serdecznie pozdrawiam

  +1
  • Kultura Umysłu

   Pani Grażyno, dziękujemy za podzielenie się refleksją i zapraszamy do regularnego poznawania naszych wyjątkowych gości.

   +1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *