Rozwój osobisty to droga do lepszego i pełniejszego życia

wpis w: WYWIADY | 2

Rozwój osobisty to droga do lepszego i pełniejszego życia

Moim dzisiejszym gościem jest Dorota Wojciechowska – Dyplomowany Trener Biznesu, Certyfikowany Coach oraz Praktyk NLP. Specjalistka od wyzwań w życiu prywatnym i biznesie. Towarzyszy ludziom w procesie zmiany i wzrostu na wielu poziomach.

Rozwój osobisty

1. Dorota, prowadzisz firmę o wdzięcznej nazwie NaNowo. Opowiedz jak powstało Twoje nowo?

Firma jest kontynuacją zmian na gruncie zawodowym i prywatnym. Metamorfozy na tyle dużej i odważnej, że śmiało można podsumować to słowami – zaczęłam na nowo

Nazwę firmy podsunęła mi serdeczna koleżanka Patrycja, która stwierdziła, że jestem chodzącym dowodem, że zawsze można zacząć na nowo, nie ważne w jak trudnej sytuacji się znajdujemy. Pasuje też idealnie do obszarów, którymi się zajmuję. Dzisiaj nie wyobrażam sobie innej nazwy, ona jest taka moja. 

Jakie były początki powstawania firmy? To była szybka akcja! Otrzymałam kolejne zlecenie szkoleniowe i padło pytanie: czy zrobimy umowę zlecenie, czy wystawimy fakturę na firmę?  To była ta chwila, kiedy powiedziałam sobie, że już najwyższy czas zacząć działać pod swoim szyldem. Naturalnie więc odpowiedziałam, że wystawię fakturę. Dwa tygodnie później poprowadziłam pierwsze szkolenie już na swojej działalności, a na materiałach szkoleniowych pierwszy raz pojawiło się logo NaNowo. Cudowna chwila!

 

2. W tym momencie realizujesz już przeróżne zlecenia: rozwój osobisty, komunikacja, life&business coaching. Z jakimi wyzwaniami przychodzi Ci pracować?

Wyzwaniem są ludzie sami w sobie.  Ich oczekiwania oraz przekonania do rozwoju osobistego i coachingu.  Na moim funpage na FB w zakładce kim jestem napisałam: 

„Może będzie mi łatwiej jak zacznę od tego, kim z pewnością NIE JESTEM. Nie jestem wróżką, cudotwórcą ani szarlatanem.”

Dlaczego to napisałam? Ponieważ mierzę się z tym, że ludzie oczekują szybkich rozwiązań,  które nie wymagają od nich zaangażowania. Wolę mówić otwarcie, że może nie będzie łatwo ale będzie warto. Właśnie po to proponuję pierwsze (bezpłatne) spotkanie on-line, żeby ustalić oczekiwania i zakontraktować się na wspólną pracę. Zdarza się, że klienci dopiero podczas tego spotkania słyszą po raz pierwszy prawdziwą definicję coachingu. Nie wszyscy są gotowi  zaangażować się w proces i to też jest dla mnie ok. Ja kilka dobrych lat dojrzewałam do pewnych zmian, więc rozumiem obawę przed nieznanym. 

 

3. Właśnie! Wspomniałaś już o tym, że hasło rozwój osobisty ma wiele znaczeń. Jak Ty go definiujesz?

Dla mnie rozwój osobisty to ciągła nauka siebie i innych.  Idąc przez życie nie zawsze jesteśmy wyprostowani, czasami nasze kroki są na tyle niezgrabne,  że prowadzą do potknięcia i upadku. Dzięki pracy nad sobą uczymy się podnosić, otrzepywać kurz z kolan, wyciągać wnioski  z danej sytuacji, szukać rozwiązań i dzięki temu wzrastać. Rozwój to droga do lepszego i pełniejszego życia.  

Już nie zdobywanie, a stawanie się jest dla mnie priorytetem. Wejście na ścieżkę głębokiego rozwoju, wręcz stylu życia, wyzwoliło we mnie ukryte, ogromne pokłady empatii, zrozumienia, ale też ciekawości i pewnego niedosytu. Chcę więcej i więcej! To ciągły proces uczenia się nowych rzeczy. Eksplorując nowe obszary czuję spełnienie, bo “życiowe puzzle” zaczynają układać się w piękny obraz, o którym kiedyś nawet nie śniłam. Praca nad sobą daje mi ogromną satysfakcję, sprawia, że jestem efektywniejsza nie tylko w życiu osobistym, pracy indywidualnej z klientami coachingowymi, ale również w drugim obszarze moich działań – szkoleniach sprzedażowych, które prowadzę dla handlowców. 

Każdy dzień utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą podążam, mimo wielu zakrętów, jest najlepszą jaką mogłam wybrać.

4. Jesteś Praktykiem NLP. Jak ta głęboka praca z samym sobą zmieniła Twoje życie?

To, co dzisiaj robię , wynika z mojej wiedzy i doświadczenia, ale również z przekonania o skuteczności coachingu, elementów NLP i szeroko pojętego rozwoju osobistego. Jestem żywym  przykładem zmian na wielu poziomach. Z własnych doświadczeń czerpię największą siłę i inspirację do pracy z ludźmi.  

Do 30 roku życia byłam przekonana o beznadziejności sytuacji, w której się znalazłam, co więcej – winiłam za to życie! Pretensji było co nie miara: o przewlekłą chorobę, którą zdiagnozowano jak miałam 21 lat, o nieudany związek, o pracę, która nie dawała ani pieniędzy, ani satysfakcji. Lista skarg i zażaleń była bardzo długa. Jak widzicie, nie było tam miejsca na odpowiedzialność i sprawstwo. 

Przełom nastąpił niespodziewanie i zupełnie przypadkowo (tak wtedy myślałam). Pojechałam na szkolenie za osobę, która kupiła bilet, ale w ostatniej chwili jej coś wypadło. Znacie takie przypadki z autopsji? 🙂 Właśnie tak rozpoczęła się moja przygoda z samorozwojem.  Nie była ona prosta i oczywista, bo mimo chęci, nie rozumiałam tego, co dzisiaj wydaje się proste, a wręcz oczywiste. Stopniowo, krok po kroku robiłam postępy. Zaczęłam brać odpowiedzialność za swoje życie. Zrozumiałam, że słowa:  „wszystko zaczyna się w twojej głowie” nie są tanim, wyświechtanym  frazesem, a prawdą absolutną.   

Milowym krokiem w rozwoju było rozpoczęcie szkoły coachingu. Przepracowanie ograniczających przekonań dało fantastyczne rezultaty. „Magia” działa się na moich oczach – i tutaj znowu wchodzimy w obszar „szczęśliwych zbiegów okoliczności”, o których mogłabym napisać książkę, a które doprowadziły mnie do miejsca, w którym odpowiadam na Twoje pytania. 

Ciągła nauka, podnoszenie kwalifikacji i nabywanie nowych umiejętności to najlepsza inwestycja w moim życiu! Poszerzanie horyzontów o elementy psychologii, neurobiologii i NPL daje jeszcze lepsze efekty, nie tylko w pracy, ale też życiu osobistym.

5. Teraz już bardziej rozumiem słowa Twojego klienta, który o Tobie napisał: Ogromna wiedza merytoryczna i praktyczne doświadczenie. Dorota cechuje się profesjonalizmem i życzliwością wobec drugiego człowieka. Potrafi słuchać i zadawać trafne pytania. Wyzwala pozytywną energię - inspiruje do działania. Polecam każdemu, kto szuka coacha z powołania! Jakie są zatem Twoje mocne strony w zawodzie coacha?

Coś jest w tym powołaniu. Moim zdaniem jest to zawód, w którym nie każdy się spełni. Towarzyszenie ludziom wymaga nie tylko wiedzy, ale też naturalnych predyspozycji.  Nie lubię opowiadać o sobie, ale tym pytaniem skłoniłaś mnie do refleksji nad moimi mocnymi stronami. Myślę, że u mnie na pierwszym miejscu jest otwartość, ciekawość drugiego człowieka, a także umiejętność wyzbycia się skłonności do oceny i wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna. Chęć poszerzania wiedzy i ciągła nauka też ma wpływ na jakość mojej pracy. Cały czas analizuję i ulepszam swój warsztat, ponieważ chcę dawać moim Klientom to, co najlepsze. W najbliższym czasie planuję rozpocząć również proces certyfikacji Konsultanta kryzysowego. Dostrzegam dużą potrzebę tej specjalizacji na rynku.

I jeszcze jedno – spójność i prawda – to powoduje, że mogę być sobą, mogę się dzielić swoją historią. Ludzie ufają mi, a to jest kluczowe w procesie coachingowym. Moja otwartość, zapał, ciągły rozwój i pasja, która stała się pracą – to moja najlepsza wizytówka. Życzę każdemu odnalezienia takiej drogi zawodowej, w której otrzyma zapłatę nie tylko w postaci pieniędzy, ale
czegoś dużo cenniejszego – możliwości wzrostu na wielu poziomach.  

Dorota, dziękuję Ci za Twoją integralność i autentyzm. Czuję, że to są Twoje atrybuty. Życzę Tobie, ale również sobie, nieskończenie wielu doświadczeń i tych właściwych ludzi na drodze, dzięki którym będziemy wzrastać. 

Zapraszam Was do dyskusji i zadawania pytań – Dorota jest do Waszej dyspozycji przez trzy najbliższe dni, wykorzystajmy to! 🙂

Kolejne wywiady z inspirującymi osobami w każdy piątek o  godzinie 18:00. 

+12

2 Responses

 1. Klaudia

  “Już nie zdobywanie, a stawanie się jest dla mnie priorytetem”. Wyciągnęłabym więcej zdań z tego tekstu. Faktycznie wybija się mocna autentyczność i prawda. Przyjemnie się to czyta!

  +4
  • Kultura Umysłu

   Dzięki Klaudia, bierz tyle, ile dusza zapragnie! 🙂 Fakt, to zdanie ma moc!
   Dobrze, że jesteś!♡

   +3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *