Spraw, aby miarą twojego sukcesu była ilość dobra, jakie wniesiesz w życie innych ludzi.​

wpis w: WYWIADY | 5

Spraw, aby miarą twojego sukcesu była ilość dobra, jakie wniesiesz w życie innych ludzi

Moim dzisiejszym gościem jest Mateusz Kozłowski – badacz, trener Inteligencji Emocjonalnej, trener biznesu. Rozwijał kompetencje emocjonalne i przywódcze w takich firmach jak IKEA, Philips, PZU, DOZ, PKP Energetyka. Wspiera z sukcesem organizacje w zmianie kultury organizacyjnej, w dynamicznych transformacjach, w rozwoju talentów. Prywatnie cieszy się życiem taty dwójki dzieci i męża swojej ukochanej żony.

Inteligencji - Tomasz Kozłowski

Mateuszu, już od ponad 8 lat współpracujesz z polskimi i międzynarodowymi organizacjami jako badacz i trener Inteligencji Emocjonalnej. Skąd pomysł na połączenie tych dziedzin?

To nawet nie pomysł, ale wymóg.

Gdy rozpoczynałem współpracę z polskim pionierem Inteligencji Emocjonalnej, to moim pierwszym krokiem był rozwój w dziedzinie badań nad emocjami Polaków, korelacją między kompetencjami emocjonalymi, a predyspozycjami zawodowymi, czy też praca na licznych narzędziach, w tym testach psychometrycznych. Z wielką tęsknotą wyczekiwałem na powrót do sali szkoleniowej (mimo że moim żywiołem jest interakcja i współpraca z ludźmi) aż obejmę potężną merytorykę i metodykę EQ. Dopiero wtedy mogłem powrócić do prowadzenia warsztatów jako trener, Trener Inteligencji Emocjonalnej.


Trener Inteligencji Emocjonalnej, czyli kto?

Jak już wspomniałem, to osoba z doświadczeniem w badaniach, a ponadto potrafiąca kreować, projektować pojedyncze warsztaty oraz długofalowe programy, akademie rozwojowe adekwatne do potrzeb grupy docelowej (TOP-Menedżerowie, Siły Sprzedaży, IT). Do tego posiadająca umiejętności dostarczania wiedzy z zakresu Inteligencji Emocjonalnej, ale nie tylko w formie poznawczej – zawsze staram się, aby każdy uczestnik mógł jej doświadczyć w pracy na osobistym wglądzie oraz w dynamicznej i interaktywnej relacji z innymi. Ważne jest dla mnie, aby to było wyjątkowe wydarzenie, które zaprasza do odkrycia samego siebie, swoich możliwości i osobistego potencjału.

Kto sprawił, że wszedłeś na drogę odkrywania siebie, swoich możliwości i potencjału?

Inteligencji - Tomasz Kozłowski

Mam wiele autorytetów. Ludzi, których podziwiam za piękne, heroiczne postawy. Sposób, w jaki pracowali z drugim człowiekiem czy też, jak wiele wnieśli w rozwój człowieka jako osoby – Viktor Frankl, Carl Rogers, Janusz Korczak, mój przyjaciel Jacek Santorski. Jednak zdecydowanie numerem jeden jest i będzie moja ukochana Mama.

To ona była dla mnie uosobieniem dobra, miłości i troski. Nie miała wyszukanych uniwersytetów, specjalizacji, ale potrafiła słuchać, ze współczuciem i empatią rozmawiać. Zamiast dawania dobrych rad, potrafiła zadawać takie pytania, dzięki którym odnajdywałeś swoje odpowiedzi.. 

Dawała przestrzeń do bycia sobą, a to z kolei wyzwalało niesamowity proces rozwoju. I nie jest to tylko moje zdanie, ale wielu osób, bliższych i dalszych, którzy mieli szansę być z nią i rozmawiać.

 

Miałeś zatem piękny przykład oraz nieocenione wsparcie bliskiej osoby, która miała świadomość jaki wywiera na Ciebie wpływ i zapewniła Ci miejsce do decydowania o sobie. Dokąd prowadzi więc Twój rozwój?

Od początku mojej pracy, jeszcze jako metodyk i pedagog, bardzo mi zależało na pomocy innym. Jest to element, który kształtował mnie całe życie, ale gdy to sobie w pełni uświadomiłem i potraktowałem jako wartość samą w sobie, to – osobiście i zawodowo – przemieniłem się i wewnętrzny świat nabrał nowej głębi, a osobisty rozwój odpowiedniego tempa i kierunku.

Z biegiem życia mam głębokie poczucie chęci pomocy w coraz ściślej określonych i bardziej wymagających sferach – logoterapia i noo-psychoterapia to, w wielkim skrócie, nurty, w których pomaga się ludziom w oparciu o sens i wartości przeżywane w osobistych dramatach, w m.in., problemach psychosomatycznych związanych z pustką egzystencjalną, dotkliwą stratą, ale również z niektórymi rodzajami depresji i nerwic.

Dlaczego wybrałeś właśnie ten kierunek?

Będę szczery, jest w tym silny rys osobisty.

Logoterapia i Viktor Frankl pojawili się w moim życiu nie przez przypadek. Przechodziłem przez dość trudne momenty życiowe związane z chorobą i śmiercią ukochanej osoby, następnie z ryzykiem utraty zdrowia i życia kolejnej. Idea logoterapeutycznej przestrzeni pomiędzy bodźcem, a reakcją na świadomość wyboru postawy niezależnie od okoliczności, przekucie cierpienia w heroizm, upadku w osobisty wzrost są częścią mojego doświadczenia, wewnętrznego procesu.

To nie tylko koncepcja, to realny, empiryczny proces. Stąd też i wiem, i czuję, że jakikolwiek druzgocący bodziec uderzył w istotę ludzką, to ma ona potencjał, by wznieść się ponad siebie, ku czemuś zdecydowanie większemu.

Człowiek może wykorzystać „moc” cierpienia, bólu emocjonalnego do stania się bardziej sobą, tym prawdziwym i unikatowym. Chcę pomagać ludziom w odnajdywaniu tego osobistego potencjału. Tej siły do pracy z dramatami życiowymi, aby osoby nie tylko je przetrwały, ale aby w nich i dzięki nim wzrastały, a później wracały do cieszenia się głębią życia. Zdrowsi, mocniejsi, dojrzalsi wewnętrznie.

Ostateczną decyzję podjąłem podczas pobytu w klinice onkologicznej z moim synkiem, gdy którejś nocy czytałem „Lekarza i duszę” Viktora Frankla. Był tam fragment (mówiący, m.in., o roli wspierania osób nie w tym, co i jak mają robić, ale we wzmacnianiu ich poczucia sprawczości, w dostrzeganiu osobistego triumfu, choćby w wielkim cierpieniu), który wywołał we mnie bardzo silny stan, stan głębokiego poczucia sensu, wartości, znaczenia. Gdy byłem w tym katarktycznym uniesieniu wypowiedziałem na głos: „Będę pomagać ludziom przechodzić przez cierpienie, lęk, gniew, będę ratować ludzkie życia…”. I gdy tylko to wypowiedziałem, przyszła kolejna silna fala pewności, głębi i sensu. Wiedziałem, że przybliżyłem się do swojej misji życiowej. We wrześniu 2020 będę mógł zacząć wspierać osoby w swoim gabinecie już z kompletem uprawnień.

Wspaniały masz cel, mam nadzieję że uda Ci się go osiągnąć. Teraz też bardziej rozumiem Twoje przywiązanie do osobistych zasobów pracownika, gdzie najważniejszy jest człowiek – jego emocje, przekonania i wartości. Tym jest właśnie tożsamość osobista w Twoim obecnym biznesie?

Tożsamość osobista to najbardziej fundamentalne i wpływające wielowymiarowo na istotę ludzką źródło zasobów. Oprócz tego, że pomaga zrozumieć kim się jest i kim się chce stawać, to wspiera w optymalnym funkcjonowaniu: w czasach dobrostanu sytuacyjnego osiągać szczyt swojej egzystencji, natomiast w czasach dotkliwych kryzysów, ponosić jak najmniejszy koszt osobisty, do tego z ukierunkowaniem na wewnętrzny wzrost, a nie tylko przeżycie.

Polski biznes, a szczególnie pracownicy potrzebują tego bardziej niż kiedykolwiek. To już nie jest tylko uzależnienie od efektywności oraz konsumpcjonizmu, ale również od „rozwoju” w klimacie „szybciej, mocniej, więcej”.

 Czasy, w których żyjemy, stały się lupą powiększającą dla ludzkiego piękna i ludzkich słabości. Czas pandemii i innych kryzysów wyciągnął z ludzi to, co najlepsze oraz to, co najgorsze. A jednym słowem – wyciągnął to, co prawdziwe. Tego nie da się już cofnąć.

Ten czas powinien stać się szansą na głęboki, realny i solidny rozwój – rozwój człowieka jako osoby, z całym jego pięknem i słabościami, a nie tylko rozwijanie człowieka jako wyidealizowanego podmiotu organizacyjnego. Wznosimy się i upadamy nie tylko jako liderzy, pracownicy, menedżerowie – ale przede wszystkim jako osoby. Dlatego też powinniśmy zwrócić się do fundamentu każdego z nas. Tym fundamentem jest tożsamość.

W chwili obecnej proponujesz coaching i konsulting w oparciu o Inteligencję Emocjonalną, wspierając firmy w zmianie kultury organizacyjnej poprzez rozwój talentów w organizacji i budowanie tożsamości managerskiej. Do kogo kierujesz swój szeroki repertuar?

Kocham pracę z każdym człowiekiem i uważam, że wszyscy są tak samo ważni, a doświadczenie zbierałem z wieloma grupami – menedżerowie, siły sprzedaży, eksperci i liderzy. Jednak coraz częściej zdarza mi się pracować  z Top-Menedżerami i Menedżerami wyższego szczebla. Wynika to z tego, że te grupy często, szczególnie w Polsce, potrzebują „ludzkiego oblicza szefa”. Współpracuję ze wspaniałymi osobami, które odnoszą efekty czysto biznesowe, a jednocześnie są pełni empatii (która według badań, spada wraz z wyższymi stanowiskami w organizacji), troski i holistycznego podejścia do człowieka, biznesu. Ale to jest mniejszość – duża liczba tkwi w bardzo dyrektywnym stylu zarządzania bez uwzględniania przestrzeni osobistej.

Donoszą „zielone słupki” z wielkimi kosztami zdrowotnymi, emocjonalnymi, relacyjnymi. Do czasu, aż coś pęknie. W nich, bądź w ich zespołach, domach… 

Cieszy mnie natomiast, gdy Menedżer, po wspólnej i intensywnej pracy jest nie tylko bardziej efektywny na swoim stanowisku, ale ma większy dobrostan emocjonalny, buduje świadome i zdrowsze relacje z klientami, z najbliższymi. Buduje swój zespół w oparciu o wartości i ekologiczne postawy. Staje się lepszym, pełniejszym  sobą.

Nawiązując do tego o czym rozmawiamy – jakie jedno najważniejsze zdanie, które przekazałbyś wszystkim liderom, by byli lepszą, pełniejszą wersją siebie?

Spraw, aby miarą twojego sukcesu była ilość dobra, jakie wniesiesz w życie innych ludzi.

A co ten przekaz mówi o Twoim głębokim, wewnętrznym po co?

Warto wierzyć w dobro w sobie i w innych ludziach. Wspaniale jest świadomie przeżywać swoje wartości i potrafić je realizować w aktach codzienności, zawsze jednak pamiętając o drugim człowieku. Nigdy nie budować szczęścia czy sukcesu kosztem innych istot. Wręcz przeciwnie – tworzyć wartość dodaną wspólną pracą, wysiłkiem i wiarą.

Jak już jesteśmy na tak głębokim poziomie tożsamości, to poproszę Cię o dokończenie duchowego przesłania dla ludzkości: Sens tożsamości osobistej, to…

Proces świadomego bycia i stawania się. Świadomy wybór naszych postaw, niezależnie od okoliczności.

Mateuszu, podoba mi się Twoja rzeczywistość. Dziękuję Ci za Twoją niezłomną wiarę w ludzkość – potrzeba Nam takich przywódców. Mam nadzieję, że już niebawem spotkamy się na żywo w Twoim gabinecie i opowiesz jak Ci jest w nowej roli. Tego Ci życzę!

Wyjątkowy prezent: Jeśli po przeczytaniu wywiadu masz ochotę na więcej, to jest doskonała okazja, by poznać Mateusza osobiście i przez godzinę pobyć z Nim online. Zapraszamy do zgłoszenia trzy osoby na wspólny warsztat w temacie do wyboru: Sens i wartości, Inteligencja Emocjonalna, Tożsamość. Wspólnie opracujecie  plan rozwoju. Decyduje kolejność zgłoszeń. Czas – strat! 

Przed Nami – za tydzień o tej samej porze – absolutnie wyjątkowa istota: Psycholog Przywództwa i Organizacji. Swoje projekty realizowała m.in. w Polsce, Tajlandii, RPA, Rosji, Czechach, Szwecji. Jej pokora i skromność mnie onieśmiela. Porozmawiamy o intuicji, metaforze, emocjach i wielu pięknych „przystankach” podróży zwanej życiem… 

+10

5 Responses

 1. Tomasz Kozłowski

  Zawsze miło posłuchać/przeczytać myśli dojrzałego, świadomego człowieka. Potrzeba takich więcej.

  +4
 2. a.m.

  Z wielką przyjemnością przeczytałam dzisiejszy wywiad.
  Inteligencja emocjonalna jest szalenie istotna w budowaniu równowagi człowieka dojrzałego <3
  Czy można się jeszcze zgłosić na wspólny warsztat?

  +3
 3. Jatema

  Bardzo ciekawy i pozytywny człowiek,wywiad oczywiście też czytałam z wielkim zaciekawieniem, czekałam z niecierpliwością na odpowiedzi ponieważ pytania jakie zadawałaś były zaskakujące ☺ Patrycjo, jesteś Wielka przez duże W za to co robisz, a nawiasem mówiąc czekam też na jakiś wegański przepis. 😉

  +3
  • Kultura Umysłu

   Jesteś dla mnie dużym wsparciem, potwierdzasz, że to co robię ma sens dla odbiorców. Dobrze, że jesteś! Jeśli chodzi o przepisy publikuję je na moim profilu na Instagramie – zajrzyj, dużo się dzieje. ♡

   +4
 4. Mateusz Kozłowski

  Drodzy, dziękuję za komentarze, cieszę się, że dostrzegacie wartość dodaną. Jeśli jakiś temat szczególnie Was poruszył, albo chcielibyście poszerzyć wiedzę, odnieść się do adekwatnej literatury – piszcie proszę, chętnie wrócę z odpowiedziami. Pozdrawiam serdecznie!

  +3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *