Jaki rodzaj psychoterapii wybrać?

  Coraz więcej ludzi jest świadoma potrzeby zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Idealnym sposobem na to, by przepracować pewne trudne rzeczy jest skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Warto wiedzieć, że psychoterapia jest poddana kategoryzacji na poszczególne nurty. 

  Jakie są główne nurty psychoterapii? 

  Psychoterapeuci najczęściej łączą różne nurty, jednak w lwiej części, jeden z nich jest dominujący, dlatego ważne jest, by je poznać, gdyż w ten sposób można najlepiej pomóc samemu sobie. Pierwszym z nurtów jest psychoanalityczny, gdzie terapeuta wraz z pacjentem stara się dotrzeć do różnych, nieuświadomionych traum z przeszłości, które mogą wpływać na obecne funkcjonowanie. Terapia ta jest długotrwała i przynosi stałe efekty. Drugim nurtem jest nurt poznawczo- behawioralny, gdzie psychoterapia polega na połączeniu tego jak pacjent się czuje, co myśli oraz w jaki sposób się zachowuje. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyeliminowanie destrukcyjnych schematów myślowych, zastąpienie ich takimi, które pozwalają pacjentowi osiągnąć wzrost. Następny jest nurt systemowy, gdzie pacjent uświadamia sobie, że rodzina to większa całość, której on jest częścią składową. Tak naprawdę, więc w świetle tego nurtu, pacjentem staje się cała rodzina. Kolejny jest nurt integracyjny, gdzie terapeuta przeprowadza misz masz, łącząc elementy terapii psychodynamicznej, poznawczo- behawioralnej, systemowej oraz humanistycznej, musi wyczuć, czego pacjent wymaga szczególnie na danym etapie leczenia. Kolejny jest nurt gestalt, gdzie terapeuta wskazuje, że to pacjent ma wpływ na wydarzenia, które rozgrywają się w jego życiu, ma moc sprawczą. Mamy jeszcze terapię krótkoterminową, skoncentrowaną na rozwiązaniu. 

  Który nurt jest najlepszy? 

  Warto poczytać o poszczególnych nurtach, jednak przede wszystkim podjąć decyzję w oparciu o rozmowę z lekarzem prowadzącym. Najczęściej lekarz psychiatra, który zaleca leczenie, wskazuje też na ten najbardziej optymalny dla danej osoby nurt, więc warto mu zaufać. 

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *